Kolejny raz wybrałam się na spacer varsavianistyczny. Lubię zespół „Na warszawskich papierach”, gdyż ich pomysłem jest opowiadanie o mieście, w którym mieszkają i mieszkali ludzie z krwi i kości, mniej zaś oddawanie czci trapezoidalnym wykuszom, modernistycznym klatkom schodowym, czy okrętowym elementom balkonów. Żeby nie było, ja bardzo lubię realizacje w duchu warszawskiego modernizmu, ale jednocześnie pragnę czasem dowiedzieć się, kto w nich mieszkał.
Poniżej dokumentacja fotograficzna ze Starego Mokotowa.
Ulica Asfaltowa. Pod numerem 15. w czasie wojny mieściła się pracownia mikrofilmowa Państwa Podziemnego oraz wytwórnia materiałów wybuchowych do produkcji granatów.
Tablica poświęcona pamięci inżynierów: Śmiśniewicza i Honowskiego.
Róg ulicy Łowickiej i Rakowieckiej. W tym budynku mieszkała Krystyna Krahelska, znana jako warszawska „Syrenka” oraz autorka piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”.
Dzisiejsze kolory elewacji nie zachwycają.
Przewodnicy z grupy „Na warszawskich papierach” zawsze zaopatrzeni są w materiały wizualne. Na zdjęciu – Krystyna Krahelska ps. Danuta. Była niezwykle silną, pełną energii kobietą. Podobno we wrześniu 1939 roku własnoręcznie ratowała życie ludziom z gruzów. Zginęła 2 sierpnia 1944 roku.
Siostry Karolina i Stefania Beylin. Znakomite tłumaczki – pierwsza m.in. powieści Dickensa, druga – baśni Andersena. Mieszkały przy ulicy Fałata.
Ulica Juliana Fałata.
Ta sama ulica. Przed wojną zlokalizowano tu domy spółdzielni Szare Domy oraz spółdzielni urzędniczej (domy różowe).
Ulica Kielecka. Przychodnia dziecięca związana jest ze znanym przed i po wojnie lekarzem Remigiuszem Stankiewiczem.
Ulica Kielecka cd.
Anna Stępniak