Warszawa mniej znana – Mokotów

Kolejny raz wybrałam się na spacer varsavianistyczny. Lubię zespół „Na warszawskich papierach”, gdyż ich pomysłem jest opowiadanie o mieście, w którym mieszkają i mieszkali ludzie z krwi i kości, mniej zaś oddawanie czci trapezoidalnym wykuszom, modernistycznym klatkom schodowym, czy okrętowym elementom balkonów. Żeby nie było, ja bardzo lubię realizacje w duchu warszawskiego modernizmu, ale jednocześnie pragnę czasem dowiedzieć się, kto w nich mieszkał.

Poniżej dokumentacja fotograficzna ze Starego Mokotowa.

Ulica Asfaltowa. Pod numerem 15. w czasie wojny mieściła się pracownia mikrofilmowa Państwa Podziemnego oraz wytwórnia materiałów wybuchowych do produkcji granatów.

1asfaltowa

Tablica poświęcona pamięci inżynierów: Śmiśniewicza i Honowskiego.

2asfaltowa

Róg ulicy Łowickiej i Rakowieckiej. W tym budynku mieszkała Krystyna Krahelska, znana jako warszawska „Syrenka” oraz autorka piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”.

3lowicka

Dzisiejsze kolory elewacji nie zachwycają.

4lowicka

Przewodnicy z grupy „Na warszawskich papierach” zawsze zaopatrzeni są w materiały wizualne. Na zdjęciu – Krystyna Krahelska ps. Danuta. Była niezwykle silną, pełną energii kobietą. Podobno we wrześniu 1939 roku własnoręcznie ratowała życie ludziom z gruzów. Zginęła 2 sierpnia 1944 roku.

5lowicka

Siostry Karolina i Stefania Beylin. Znakomite tłumaczki – pierwsza m.in. powieści Dickensa, druga – baśni Andersena. Mieszkały przy ulicy Fałata.

6fałata

Ulica Juliana Fałata.

7fałata

Ta sama ulica. Przed wojną zlokalizowano tu domy spółdzielni Szare Domy oraz spółdzielni urzędniczej (domy różowe).

8fałata

Ulica Kielecka. Przychodnia dziecięca związana jest ze znanym przed i po wojnie lekarzem Remigiuszem Stankiewiczem.

9fałata

Ulica Kielecka cd.

11kielecka

 

Anna Stępniak

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *